Choć możemy sobie z tego nie zdawać sprawy, to w zasadzie jesteśmy otoczeni kablami elektroenergetycznymi. Te produkty znajdują się nie tylko na wielkich słupach, ale także w kanałach, przepustach czy gruncie. Postanowiliśmy zobaczyć, jak powstają produkty, dzięki którym możemy odbierać energię elektryczną.
W tym celu odwiedziliśmy fabrykę polskiego producenta – firmy Elpar z Lubelszczyzny. Każdego miesiąca z zakładów przedsiębiorstwa wyjeżdża 20 tysięcy kabli i przewodów. Jakie procesy muszą zajść, aby kabel mógł spełniać swoje zadania?
Najważniejszym elementem każdego kabla jest drut. Dlatego w pierwszej kolejności pokażemy Wam proces ciągnienia drutu. Ile drutów potrzebujemy do tego, aby powstał kabel średniego napięcia? Opowiemy o tym w odcinku programu Fabryki w Polsce. Poznacie także zadania kalibratora oraz dowiecie się na czym polega proces ekranowania kabla.
W dalszej części naszej wycieczki po zakładzie firmy Elpar zobaczycie działania związane z izolowaniem żyły. Następnie przeniesiemy się do 150-metrowej rury, gdzie następuje sieciowanie naszego produktu.
Skoro kable są wszędzie, trzeba je odpowiednio zbadać. Produkty Elpar muszą wytrzymać w różnych warunkach środowiskowych, często przy skrajnych temperaturach. Dlatego nasze zwiedzanie fabryki z Lubelszczyzny zakończymy na testowaniu kabli. Pracownicy laboratorium będą przeprowadzać długotrwałe badanie układów izolacyjnych oraz dokonają pomiarów elektrycznych kabli w klatce Faradaya.
Dodaj komentarz