Wielton to polska marka, który może budzić podziw na całym świecie. W swojej branży znajduje się na europejskim podium, a w skali światowej jest w TOP 10. Na czym polega tajemnica sukcesu firmy z Wielunia? Zaglądamy za kulisy produkcji naczep Wielton.
W najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce” zaglądniemy do wielu miejsc wieluńskiej fabryki. W dziale przygotowania produkcji zobaczycie tnące lasery, a w dziale prefabrykacji – roboty, które łączą elementy modułu. Natomiast w lakierni warto zwrócić uwagę na procesy odtrawiania czy śrutowania.
A czy wiecie, jakie wyjątkowe urządzenie posiada dział badawczo-rozwojowy Wieltonu? O czym muszą pamiętać pracownicy podczas łączenia elementów konstrukcji naczepy? Odpowiedź w programie „Fabryki w Polsce”!
Zagraniczne podboje
Wszystko zaczęło się od warsztatu samochodowego Ryszarda Proznera i Krzysztofa Tylkowskiego. Na początku przerabiali sprowadzane naczepy ciągników siodłowych, by w 1996 r. założyć własne przedsiębiorstwo produkujące naczepy. Dziesięć lat później firma została przejęta przez Pawła i Mariusza Szataniaków oraz przekształcona w spółkę akcyjną. Rok później nowi właściciele wprowadzili Wielton na Giełdę Papierów Wartościowych.
Dzisiaj firma jest prawdziwym europejskim potentatem. Od kilku lat Wielton przejmuje kolejne zagraniczne przedsiębiorstwa – francuską spółkę Fruehauf (2015), włoską Viberti Rimorchi (2015), niemieckiego producenta naczep Langendorf (2017) oraz brytyjską firmę Lawrence David (2018) o czym pisaliśmy na naszym portalu.
– Konkurujemy dziś z międzynarodowymi graczami pod względem jakości i zakresu oferty asortymentowej – nie ukrywają przedstawiciele Wieltonu.
Warto podkreślić, że firma jest także obecna w Afryce. W 2016 polski producent, jako pierwszy europejski podmiot, założył na Wybrzeżu Kości Słoniowej montownię naczep drogowych.
Stawiają na innowacje
Zestawy kubaturowe, zabudowy wywrotki, a także naczepy podkontenerowe, samowyładowawcze czy furgonowe. To wszystko możemy znaleźć w ofercie firmy Wielton. Łącznie w portfolio spółki znajduje się 12 grup produktowych.
Wielton dba o stałe innowacje w swoich produktach. Na 3000 pracowników zatrudnionych w firmie, pracuje tu ok.300 inżynierów, którzy nadzorują optymalizację procesu produkcyjnego oraz starają się o stałe wprowadzanie nowości technologicznych.
Firma współpracuje także z Politechniką Śląską, gdzie w 2016 roku Wielton utworzył patronacki kierunek studiów – „projektowanie mechatronicznych układów mobilnych”.
Parterem programu „Fabryki w Polsce” jest firma Merxu.
Dodaj komentarz