W najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce” zobaczycie zakład zajmujący się recyklingiem sprzętu elektronicznego. Jakie zadania spełnia strzępiarka? Czym różni się separator indukcyjny od cyklonowego? Jak działa program, który rozpoznaje rodzaj metalu? Wszystkiego o odzyskiwaniu surowców z elektroniki dowiecie się z naszego filmu.
W programie przedstawiamy Wam zakład firmy Stena Recykling we Wschowej (woj. lubuskie). To jeden z najnowocześniejszych zakładów, który specjalizuje się w odzyskiwaniu materiałów szlachetnych. W obiekcie znajduje się kilkanaście wyspecjalizowanych linii umożliwiających głęboką separację metali bazowych, szlachetnych, złomów żelaznych czy tworzyw sztucznych.
Z usług firmy korzysta wiele różnych branż przemysłu, zarówno motoryzacyjna, elektroniczna, jak i także spożywcza.
Rozdrabnianie, segregowanie i czyszczenie
Recykling elektroniki do wieloetapowy proces. Wszystko zaczyna się od dokładnego sprawdzenia i usunięcia niebezpiecznych składników oraz substancji. Usunięte materiały są unieszkodliwiane lub przesyłane do odpowiedniego zakładu. To bardzo ważne, gdyż np. jeden odbiornik telewizyjny wrzucony do jeziora może spowodować zatrucie ekosystemu wodnego na kilka lat.
Dalsze kroki polegają głównie na rozdrabnianiu, a następnie segregowaniu „drobnicy”. Ważną czynnością jest też odpowiednie czyszczenie, np. frakcja lekka jest doczyszczana na flotacji o właściwym stężeniu.
W zakładzie Stena Recykling mogą być przetwarzane urządzenia o różnej wielkości – zarówno te małe, jak np. tostery czy żelazka, ale także wielkogabarytowe jak pralki, kuchenki czy piekarniki. Warto pamiętać, by urządzenia elektroniczne oraz sprzęt RTV/AGD wyrzucać do odpowiednio oznaczonych pojemników. Dzięki temu takie obiekty, jak ten we Wschowej mogą odzyskać wiele cennych surowców.
Dodaj komentarz