Fabryki w Polsce

Jak powstają kontenery na odpady montowane pod ziemią? [VIDEO]

Czy zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdyby zabrakło firm zajmujących się wywozem śmieci? Ludzkość utonęłaby w odpadach. Jednak także w tej branży konieczne jest stosowanie innowacji. W najnowszym odcinku programu Fabryki w Polsce zobaczyliśmy, jak powstają specjalne kontenery na śmieci.

Tak wyglądają kontenery firmy TBL. Fot. tbl-solutions.com

Tak wyglądają kontenery firmy TBL. Fot. tbl-solutions.com

Producentem kontenerów montowanych pod ziemią jest firma TBL z Rąpina k. Drezdenka (woj. lubuskie). W rozwiązaniu stosowanym przez przedsiębiorstwo część kontenera „schowana” jest pod ziemią, dzięki czemu można zyskać sporo przestrzeni. Natomiast oprogramowanie zainstalowane w zbiornikach pozwala kontrolować stan zapełnienia śmieci. Przez to śmieciarki nie generują pustych przebiegów.

To rozwiązanie popularne w krajach skandynawskich, choć kontenery TBL są już obecne w kilku polskich miastach.

Krok po kroku

Jako pierwsze odwiedziliśmy biuro projektowe TBL. W tym miejscu powstają plany i dokumentacja techniczna. Następnie mogliśmy zobaczyć, jak produkowane są poszczególne elementy kontenera. Laserowa wycinarka 2D odpowiada za wycięcie części z blachy, natomiast wycinarka 3D tnie rury i profile. Jak możecie zobaczyć w odcinku, laserowe urządzenie może zastąpić kilka innych narzędzi. Zwróćcie także na obróbkę plastyczną, za to w lubuskiej fabryce odpowiada walcarka oraz prasa krawędziowa.

Kolejne etapy procesu produkcji specjalnych kontenerów to spawanie, szlifowanie oraz malowanie proszkowe. Czy wiecie, na czym polega spawanie „czarne”? O tym także opowiadamy w naszym programie.

W filmie zobaczycie również łączenie elementów. Montażyści muszą być bardzo ostrożni, aby nie uszkodzić części. Łączą ze sobą 700 elementów, które łącznie ważą ok. 600 kg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *