Technologie

Mobilna Platforma Kryminalistyczna pomoże policjantom i SG. W jaki sposób?

Walka z przestępczością czy terroryzmem często oznacza konieczność korzystania z najnowszej technologii. Tego typu narzędzia mogą pomóc choćby w analizie rozmów telefonicznych bądź nagrań z monitoringu. Dzięki pracy polskich inżynierów z takich urządzeń będą mogły korzystać nasze służby.

Na początku lutego Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 przedstawiły funkcjonariuszom policji i Straży Granicznej możliwości Mobilnej Platformy Kryminalistycznej (MPK).  Prezentacja odbyła się w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.

Co zawiera nowa technologia?

Prezentacja Mobilnej Plaftormy Kryminalistycznej. Fot. Wojskowe Zakłady Łączności.

Prezentacja Mobilnej Plaftormy Kryminalistycznej. Fot. Wojskowe Zakłady Łączności.

Mobilna Platforma Kryminalistyczna to narzędzia, które mogą posłużyć do szybkiej identyfikacji na miejscu zdarzenia masowego. Chodzi o atak terrorystyczny lub katastrofę. Do zadań MPK należy pomoc funkcjonariuszom w zakresie dokumentowania miejsca zdarzenia czy zabezpieczenie i analiza danych z telefonów komórkowych, monitoringu i balistyki. Do tego posłużą m.in bezzałogowce czy urządzenia laserowo-radarowe.

Technologia ma także ułatwić służbom prowadzenie badań z zakresu biologii (np. analiza DNA) czy daktyloskopii.

Utworzenie Mobilnej Platformy Kryminalistycznej to efekt wygrania konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Projekt platformy został opracowany w oparciu o konsorcjum w składzie: Politechnika Warszawska Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych (Lider), WZŁ-1 oraz spółka Hagmed z Rawy Mazowieckiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *