Nowy piec w firmie Chemar. Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu

Nowy piec w firmie Chemar. Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu

Technologie

Modernizacja pieca łukowego. Jakie są korzyści takiego rozwiązania?

Tradycje odlewnicze firmy Chemar sięgają prawie siedemdziesięciu lat. Niewiele młodszy okazał się piec łukowy, który przez 61 lat eksploatacji nie przeszedł modernizacji. W związku z dużymi zmianami w przedsiębiorstwie udało się to zmienić.

Od 2019 roku trwa restrukturyzacja Chemaru. Firma z siedzibą w Kielcach została przejęta przez Agencję Rozwoju Przemysłu, która postanowiła zainwestować w modernizację zakładu. Celem jest zwiększenie konkurencyjności firmy.

– Przeprowadzone przez nas analizy rynkowe pokazują, że wyroby odlewnicze mogą z powodzeniem konkurować na światowych rynkach. Za nami uruchomienie kluczowej inwestycji na tym etapie – pieca łukowego, który zapewni firmie znacznie lepsze możliwości produkcyjne – mówi Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Co zmieniono?

Nowy piec w firmie Chemar. Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu

Nowy piec w firmie Chemar. Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu

W pracach modernizacyjnych pieca łukowego skupiono się na mechanice. W ramach działań naprawczych zastosowano responsywne sterowanie oraz szybkie napędy.

Dzięki modernizacji Chemar ma osiągnąć oszczędności na poziomie 100 KW/tonie wytopionego metalu.

Ponadto piec łukowy zapewnia, przy współpracy z inną inwestycją mieszarko – nasypywarką, możliwość produkowania odlewów o ciężarze jednostkowym ok. 3 ton. To stanowczo podnosi potencjał produkcyjny firmy z Kielc.

Zmodernizowany piec łukowy został uruchomiony 10 marca.

Chemar to producent odlewów staliwnych armaturowych dla branży energetycznej, petrochemicznej i kolejowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *