Ograniczenie emisji dwutlenku węgla. To cel, który stawia przed Polską m.in. Komisja Europejska. Z tego powodu w wielu polskich domach odchodzi się od grzania typowym węglem kamiennym, a zaczyna stosować bardziej ekologiczny materiał jak np. ekogroszek. Wiąże się to z istotnym przestawieniem produkcji przez wytwórców.
Jednym z producentów ekogroszku jest Polska Grupa Górnicza. Kilka dni temu przedstawiciele spółki poinformowali, że zostanie utworzona nowa instalacja do produkcji ekologicznego surowca.
– Główne korzyści całego projektu to możliwość dostosowania produkcji do potencjalnych ograniczeń wynikających ze zmian legislacyjnych i potrzeb rynku oraz zwiększenie płynności odbioru węgla. Istotnym jest również, że dzięki tej inwestycji uniknie się kosztów związanych z transportem węgla – tłumaczy Sławomir Brusik – główny inżynier, kierownik Działu Inwestycji i Przygotowania Produkcji kopalni Piast-Ziemowit.
Jak będzie przebiegać inwestycja?
Warto zauważyć, że w ramach budowy nowej instalacji PGG skorzysta z nieczynnej już infrastruktury kopalnianej. Powstaną m.in. hale suszenia i paczkowania wraz z placami magazynowymi oraz miejsce do rozładunku węgla.
W pierwszym etapie budowy powstanie punkt rozładunku wraz z systemem tworzenia mieszanek energetycznych. Następnie zostanie utworzona instalacja do produkcji ekogroszku o uziarnieniu 6-25 mm oraz układ konfekcjonowania paliw kwalifikowanych.
Budowa nowej instalacji do produkcji ekogroszku zacznie się na przełomie 2022 i 2023 roku i zostanie oddana do użytku w pierwszej połowie 2024 r. Dzięki temu projektowi roczna produkcja ekogroszku wzrośnie do 500 tys. ton.
Dodaj komentarz