Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #108: Wykrawanie młoteczkowe

Te urządzenia mogą mieć różne nazwy. Prasy wykrawające, wykrawarki rewolwerowe albo wykrawarki młoteczkowe. Cel jest jednak ten sam – obróbka plastyczna wyrobów i półfabrykatów blach. Co charakteryzuje to urządzenie?

Specyfika wykrawarek rewolwerowych to przede wszystkim konstrukcja. Maszyna posiada głowicę obrotową wraz z narzędziami, które służą do obróbki blachy. Ta część przypomina magazynek rewolweru, stąd nazwa urządzenia. W rewolwerze wykrawarki może znajdować się nawet 300 narzędzi gotowych do pracy. A skąd nazwa wykrawarka młoteczkowa? Urządzenie posiada młotek, tzw. bijak, za pomocą którego obróbka urządzenia może przyjąć różne kształty.

Prasa wykrawająca wykonuje różne zadania. Do tych najbardziej popularnych należy cięcie i wykrawanie. Niemniej urządzenie jest także w stanie realizować takie procesy, jak niblowanie, znakowanie, gięcie, gwintowanie czy przetłaczanie.

Wykrawarka rewolowerowa posiada różne zalety. Często wykrawarkę młoteczkową porównuje się do laserów, które także mogą ciąć blachę. Wielu ekspertów zapewnia, że to pierwsze urządzenie, mimo, iż mniej nowoczesne, jest bardziej opłacalne. Wykrawarka rewolwerowa to maszyna szybsza i bardziej uniwersalna. Co więcej można na niej jednocześnie wykonać wiele różnych procesów, a do pracy z urządzeniem nie trzeba wyspecjalizowanych pracowników.

Maszyny są wykorzystywane w różnych branżach. Można je spotkać w fabrykach przemysłu np. spożywczego czy medycznego. Jeśli chcecie zobaczyć, jak w praktyce korzysta się z wykrawarki młoteczkowej, to zobaczcie odcinek programu Fabryki w Polsce z fabryki firmy Protech. To firma specjalizująca się w obróbce blachy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *