W branży przemysłowej stosuje się rozmaite rodzaje stali. Znajdziemy np. stal nierdzewną, żaroodporną czy nawet stal magnetyczną. W dziewięćdziesiątej pierwszej serii słownika przemysłowego zajmiemy się stalą ocynkowaną. Dlaczego producenci ją stosują? Jakimi właściwościami się charakteryzuje?
Stal ocynkowana powstaje podczas cynkowania ogniowego. Materiał stalowy zostaje zanurzony w gorącym i płynnym roztworze cynku, gdzie jest kąpany przez kilkanaście minut. Tyle wystarczy, by zaszła reakcja chemiczna między stalą a cynkiem. Dzięki temu tworzy się jednolita powłoka, która chroni stal przed działaniem czynników (np. deszcz czy śnieg) mogących doprowadzić do powstania korozji, a także przed wpływem wysokich temperatur.
Cynk jest w stanie zabezpieczyć stal na wiele lat. Choć z biegiem czasu powłoki mogą być znoszone przez wiatr, to dzięki specjalnym właściwościom cynku tworzą się one na nowo.
Do produkcji jakich materiałów stosuje się stal ocynkowaną? W zasadzie wszędzie tam, gdzie trzeba chronić produkty przed wpływem korozji. Materiał może być wykorzystywany m.in. przy wytwarzaniu dachów, ogrodzeń, rynien, ale także przy nadwoziach samochodowych lub innych motoryzacyjnych częściach. Choćby w zakładach VW Poznań stal ocynkowana jest stosowana podczas produkcji poszyć bocznych. Skąd o tym wiemy? Jakiś czas temu mogliśmy z bliska przyjrzeć się powstawaniu Volkswagenów Caddy, co zostało uwiecznione w odcinku programu Fabryki w Polsce.
Dodaj komentarz