Stawianie dachu nie musi oznaczać tygodni ciężkiej harówki. Dzięki wiązarom dachowym konstrukcję można postawić o wiele szybciej. W jaki sposób przygotowuje się taką kompozycję? O tym opowiemy w najnowszym odcinku programu Fabryki w Polsce.
Aby zobaczyć proces powstawania konstrukcji dachu z wiązarów odwiedziliśmy fabrykę firmy Wiązar Polska w Żarowie na Dolnym Śląsku. Jakiego drewna należy użyć do takiej konstrukcji? Ile wiązarów wykorzystuje się do postawienia dachu w domu jednorodzinnym, a ile w pawilonie handlowym? Na te pytania odpowiemy w naszym programie.
Od projektu do placu budowy
Pierwszym krokiem w całym procesie jest przygotowanie projektu. Jak możecie się dowiedzieć z naszego filmu, inżynierowie Wiązar Polska muszą sprawdzić nie tylko to, czy konstrukcja będzie wytrzymała, ale także kilka innych kwestii. Następnie plik z komputera wysyłany jest na linię cięcia oraz stół do prasowania.
Kolejnym etapem zwiedzania fabryki jest linia tnąca, która musi być bardzo precyzyjna. Z programu dowiecie się m.in. dlaczego ważną czynnością jest nadruk specjalnego kodu na drewnianej belce.
Następnie belki umieszcza się na stole do prasowania. Specjalna technologia laserowa wskazuje pracownikom miejsce ułożenia materiału. Po prawidłowym zamieszczeniu belek zostają one sprasowane.
Na końcu przeniesiemy się na plac budowy. Będziecie mogli zobaczyć, w jaki sposób wiązary wyprodukowane w dolnośląskiej fabryce, zostaną postawione w ramach dachowej konstrukcji.
Dodaj komentarz