Aby drewno znalazło swoich odbiorców, powinno być wcześniej właściwie obrobione. Jedną z czynności, które wykonuje się najczęściej (choć nie tylko) w tartakach jest korowanie. Na czym polega ten proces?
Korowanie to czynność, której celem jest usunięcie ze ściętego drewna kory. W zależności od metody wykonania tego procesu możemy wyróżnić cztery metody.
Korowanie ręczne stosuje się zazwyczaj przy obrobieniu niewielkiej ilości drewna. Służy do tego korownik, zwany także ośnikiem. Dużo bardziej popularna, zwłaszcza w tartakach, jest metoda korowania mechanicznego, która poprzez urządzenie zwane korowarką usuwa korę, wykorzystując tarcie.
Wyróżniamy także dwie inne metody. Korowanie ciśnieniowe (czy też pneumatyczne) polega na zdzieraniu kory za pomocą sprężonego powietrza lub pary wodnej. Natomiast w korowaniu hydraulicznym wykorzystuje się wodę.
Korowanie możemy podzielić także ze względu na stopień usunięcia poszczególnych tkanek drewna, co regulują przepisy Polskiej Normy. Przykładowo: korowanie na czerwono polega na usunięciu z powierzchni drewna korowiny z pozostawieniem łyka, natomiast podczas korowania na biało usuwana jest większa część łyka.
Proces korowania przedstawiliśmy w odcinku programu „Fabryki w Polsce”, który został nagrany w Tartaku Witkowscy. W tym zakładzie zeskrobana z pnia kora trafia następnie do bębna z sitem, gdzie dzielona jest na frakcje: kory drobnej z humusem, kory z łykiem oraz najbardziej pożądanej grubej kory. Po skompostowaniu produkt ten może być wykorzystany w ogrodach i szkółkach.
Dodaj komentarz