Czy opłaca się inwestować w rozwiązania Przemysłu 4.0? Są to kosztowne systemy, ale ich wykorzystanie może przynieść szereg różnych korzyści. Dlatego polscy producenci coraz częściej sięgają po innowacyjne rozwiązania. Tym razem kierownictwo Odlewni Kutno zdecydowało się na uruchomienie technologii 4.0, która pozwoli na wytwarzanie bardzo dokładnych odlewów.
Odlewnia Kutno – należąca do Grupy Kapitałowej Luma Automation – specjalizuje się w produkcji materiałów rdzeniowanych i bezrdzeniowych z żeliwa szarego i sferoidalnego.
Nowa technologia, która została uruchomiona w środkowej Polsce, to odpowiedź na potrzeby branży automotive, przemysłu wydobywczego oraz producentów armatury i hydrauliki.
Innowacyjny projekt
W Kutnie został zainstalowany system odbioru odlewów z kraty wibracyjnej. To część szerszego projektu, którego celem jest uruchomienie zrobotyzowanego stanowiska do szlifowania i gratowania odlewów.
Dzięki rozwiązaniu uruchomionemu w Odlewni Kutno będzie możliwe prowadzenie bezpiecznego i łagodnego odbioru odlewów z kraty wstrząsowe. Dzięki nowoczesnej technologii zostanie zredukowane ryzyko uszkodzenia odlewów, co wpłynie na ich lepszą jakość. Oprócz tego to nie będzie potrzeby ponownego topienia, co ma istotny wpływ na zużycie energii, a tym samym ochronę środowiska.
Rozwiązanie zainstalowane w Odlewni Kutno ograniczy wysiłek operatora.
– Dzięki wdrożonym rozwiązaniom i technologiom odbiór odlewów z kraty i transport do pojemników odkładczych odbywa się w sposób zautomatyzowany z minimalnym udziałem operatora, który inicjuje ruch manipulatora służącego do przenoszenia wybitych z formy i wstępnie oczyszczonych z masy formierskiej odlewów. System jest zintegrowany z funkcjonującą automatyczną linią formierską i przeszedł pozytywnie trwającą dwa miesiące fazę testów przewidzianych w harmonogramie projektu – podkreśla Rafał Durkiewicz, wiceprezes zarządu Odlewni Kutno.
Całość projektu ma wartość 26,2 mln zł.
Dodaj komentarz